YÜZBAŞI ÖMER ALTINAY’IN MEZARI

 YÜZBAŞI ÖMER ALTINAY’IN MEZARI

 “ONBİRİNCİ P.TÜMENİ 126. ALAY 3 ÜNCÜ TABUR 9 UNCU BÖLÜK KUMANDANI AFYONLU subay (ÖMER ALTINAY) 2 İNCİ İNÖNÜ HARBİNDE 4 SÜNGÜ YARASI ALARAK DÜŞMAN ELİNE ESİR DÜŞMÜŞTÜR. YUNAN KO. TARAFINDAN AĞACA ÇARMIHA GERİLEREK BENZİN DÖKÜLÜP YAKILMAK İSTENİRKEN YETİŞEN KUVVETLERİMİZ TARAFINDAN KURTARILMIŞTIR.” [1]

 


 28 Mayıs 2016 günü katıldığı bir Tv. Programında; İngilizlerin onayı ile Anadolu’ya çıkan Yunan Ordusu için;

 

“ Beni tefe koyarlar ama keşke Yunan galip gelseydi. Ne hilafet yıkılırdı, ne şeriat kaldırılırdı. Ne medreseler lağv edilirdi. Ne de hocalar asılırdı. Hiçbiri olmazdı.” Diyen, Cumhuriyet, lâiklik ve Atatürk düşmanı, Yunan hayranı fesli lakabıyla tanınan Kadir Mısıroğlu’nun, yukarıda Yüzbaşı Ömer Altınay’ın mezar taşında yazılı Yunan mezalimi dikkate alındığında, Türk düşmanı meczup bu kişinin halen bu kutsal topraklarda itibar görmesi, vatansever, rejim yanlısı Atatürkçü olan bizleri derinden üzmektedir.

 

 II. İnönü zaferinden sonra TBMM Reisi Mustafa Kemal Paşa 1 Nisan 1921 günü Batı Cephesi Kumandanı İsmet Paşa’ya (İnönü) gönderdiği telgrafta;

 

 “Siz orada yalnız düşmanı değil, milletin makûs talihini de yendiniz.” Demiştir.

 

 23 Mart ile 1Nisan 1921 tarihleri arasında meydana gelen İkinci İnönü Muharebelerinde; Ordumuzdan, 44 Subay, 637 Er şehit olmuş, 102 subay ve 1720 Er’imiz de yaralanmıştır.

 

 Kurtuluş savaşımıza ve liderlerine, Anadolu topraklarının düşmandan kurtarılması için şehit olan ve yaralanan kahramanlarımıza karşı kin kusan bu gibi hain kişilerden Türkiye’nin bekası açısından geçte olsa hesap sorulmalıdır.

 

 Saygılarımla…

 

 

 [1] İnönü Muharebeleri Harp Tarihi Broşürü, Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt Başkanlığı Yayınları, Ankara 2000, s.48-49.