14 Ağustos 1974 tarihinde 2’nci Kıbrıs Barış Harekâtı’na fiilen katılan ve Mağosa’yı ele geçiren Gösteri ve Tatbikat Alayı’nın harekatla ilgili kroki, harita ve fotoğrafları.

 


 1 Numaralı harita : 1974 yılı 1’nci ve 2’nci Kıbrıs Barış Harekâtı Krokisi.

 

 

Kroki : 5 Ağustos 1974 günü 2’nci Tnk. Bl. K.  (Bl. K. Tnk. Kd. Ütğm. İzzettin Çopur) aynı zamanda kafile komutanı olarak 4 Subay, 3 Astsubay, 86 erbaş/er ile birlikte 11 tank, 4 zırhlı personel taşıyıcı (kariyer) ile birlikte Etimesgut’tan Ankara Garı İstasyonu’na hareket ettim. Aynı gün tank ve kariyerleri, bölüğümle birlikte katarlara (açık tren) yükledikten sonra Ankara-Yeniköy (Yozgat)-Şefaatli-Kayseri-Yeşilhisar-Niğde-Ulukışla- Pozantı-Yenice il ve ilçeleri üzerinden Mersin’e demiryolu ile intikal ettim. Mersin’e Tnk. Bl. Timi olarak 8 Ağustos 1974 tarihinde vardım.

 2’nci Tnk. Bl. ne ait (Bl. K. Tnk. Kd. Ütğm. İzzettin Çopur) tekerlekli araçları, Gösteri ve Tatbikat Alayı’nın diğer araçları ve personeli ile birlikte Alay Komutan Yardımcısı Tnk. Alb. Ahmet Demir’in emir ve komutasında 6 Ağustos 1974 günü saat 08.00’da karayolu ile Ankara-Cihanbeyli-Konya-Karaman-Mut-Silifke ve Mersin güzergâhını takip ederek 8 Ağustos 1974 günü saat 16.00’da Mersin’e varmıştır.

 

  1 Numaralı fotoğraf : Kıbrıs Adasına çıkarma yapan Tnk. Kd. Ütğm. İzzettin Çopur’un komuta ettiği 2’nci Tnk. Bl. dâhil Gösteri ve Tatbikat Alayı ve diğer birliklerin tekerlekli ve tırtıllı (Tank-Kariyer gibi) araçlarının çıkarıldıkları yer. Girne’nin 3 km batısındaki Beşmil Plajı (Yavuz Çıkarma Plajı).

 

 Kroki-1 : Gösteri ve Tatbikat Alayı’nın 2’nci Kıbrıs Barış Harekâtı Tatbik Krokisi.

 

2 Numaralı harita : 2’nci Kıbrıs Barış Harekatı’nın icra edildiği doğu bölge haritası.

 

 3 Numaralı harita : 2’nci Kıbrıs Barış Harekatı’nın icra edildiği batı bölge haritası.

 

 2 Numaralı fotoğraf : Gösteri ve Tatbikat Alayı’nın tank ve mekanize piyade birliklerinden oluşturulan bir özel görev kuvveti ile 15 Ağustos 1974 günü saat 18.30’da ele geçirilen Mağosa Kalesi.

 

  Kroki-2 : Gösteri ve Tatbikat Alayı’nın 2’nci Kıbrıs Barış Harekâtı sırasında, 16-26 Ağustos 1974 tarihleri arasında, Magosa’daki tertibatı.

 

 3 Numaralı fotoğraf : 2’nci Kıbrıs Barış Harekâtında, Gösteri ve Tatbikat Alayı Tank Taburu 2’nci Tank Bölüğü olarak (2’nci Tnk. Bl. K. Tnk. Kd. Ütğm. İzzettin Çopur) 14 Ağustos 1974 günü sabahı Lefkoşa-Meriç Köyü istikametinde taarruz ederken Lefkoşa Sanayi Bölgesi Kanlı Dere civarında 2’nci Tnk. Bl.ne ait 014744 plakalı M48A2C tankı, düşmanın roketatar silahı ile kuleden isabet almış ve tankta bulunan Tnk. K. Tnk. Tğm. Hüseyin Akar ile aynı tankın nişancısı Tnk. Çvş. Celal Kahraman şehit olmuşlardır. Aynı tankın doldurucusu Muzaffer Köse ise yaralanmıştır. Resimde tankın üstünde ve sağ tarafta olan asker, tank şoförü Nazmi Güngördü’dür.

 

 4 Numaralı fotoğraf : Gösteri ve Tatbikat Alayı 2’nci Tnk. Bl. (Bl. K. Tnk. Kd. Ütğm. İzzettin Çopur) Lefkoşa-Meriç Köyü istikametinde taarruz ederken Lefkoşa Sanayi Bölgesi Kanlı Dere civarında 2’nci Tnk. Bl. ne ait 014744 plakalı M48A2C tankı, düşmanın roketatar silahı ile kuleden isabet almış ve tankta bulunan Tnk. K. Tnk. Tğm. Hüseyin Akar şehit olmuştur. Bu fotoğraf Şehit Tnk. Tğm. Hüseyin Akar’a aittir.

 

 5 Numaralı fotoğraf : 2’nci Tnk. Bl. K. olarak (Tnk. Kd. Ütğm. İzzettin Çopur) 2’nci Kıbrıs Barış Harekâtında, bölüğümü sevk ve idare ettiğim 014720 plakalı M48A2C tankı, mürettebatı ile birlikte. Sol baştaki Tnk. Çvş. Yüksel Soyer'dir.

 

6 Numaralı fotoğraf : 23 Temmuz 1974 tarihinde Hava İndirme Tugayı 3’üncü Paraşüt Taburu tarafından Stavros harabeleri ile kireç ocakları Dikoma arasında yakalanarak imha edilen Yunan cephane kamyonlarından birinin önünde ki resmim (Tnk. Kd. Ütğm. İzzettin Çopur).

 

 7 Numaralı fotoğraf : 20 Ağustos 1974 Kıbrıs Beş Parmak Dağları arasındaki Girne-Lefkoşa asfalt yolu üzerinde zirvede. Soldan sağa Gösteri ve Tatbikat Alayı Tnk. Tb. K. Tnk. Yb. Veli Kaya, Tb. S-3’ü Tnk. Yzb. Orhan Öztürk, 2’nci Tnk. Bl. K. Tnk. Kd. Ütğm. İzzettin Çopur, 3’üncü Tnk. Bl. K. Tnk. Ütğm. Çetin Özbey ve Tnk. Tğm. ……..

 

 8 Numaralı fotoğraf : 15 Eylül 1974 günü Değirmenlik Köyünden güneydeki Gaziler Köyüne doğru yaptığımız arazi keşfinde ele geçirilen bir Yunan tankının önünde. Soldan sağa Tnk. Tğm. Kaplan Sipahi, Tnk. Yzb. Orhan Öztürk, Tnk. Kd. Ütğm. İzzettin Çopur, Tnk. Tğm………

 

 9 Numaralı fotoğraf : 2’nci Tnk. Bl. K. Tnk. Kd. Ütğm. İzzettin Çopur. 15 Eylül 1974 günü Kıbrıs’ta Timbu Köyü (Ercan Havaalanı civarı) - Kiracıköy arasında, Keşif faaliyetlerini icra ederken (arka planda görülen bu bölge sonradan Türk sınırları dışında kalmıştır).

 

 10 Numaralı fotoğraf : 01 Aralık 1974 günü 2’nci Kıbrıs Barış Harekâtında sonra 2’nci Tnk. Bl. nün (Bl. K. Tnk. Kd. Ütğm. İzzettin Çopur)  Timbu Köyü (Ercan Havaalanı) civarında yapılan tatbikat. Öndeki tankın üzerindeki Tnk. Çvş. İbrahim Şeref Özdemir (1953-3).